Trombocytopenie je název nízkého počtu destiček.
Snížený počet destiček v krvi není vždy vážným problémem. Stav však ovlivňuje schopnost krve srážet. Pokud se krev člověka nesráží, může rána vážně krvácet. To může mít v některých případech vážné komplikace.
Tento článek zkoumá podmínky, léky a látky, které mohou způsobit nízký počet destiček. Nastiňuje také, jak rozpoznat příznaky a co od léčby očekávat.
Normální počet destiček u dospělých je 150 000–450 000 krevních destiček na mikrolitr (µl) krve.
trombocytopenie může ztěžovat tělu zastavit krvácení po zranění. Krvácení se může objevit uvnitř těla, pod kůží nebo na povrchu kůže.
Lidé s trombocytopenií obvykle nezažívají vážné krvácení, dokud není jejich počet krevních destiček velmi nízký. Vzácný stav, který je také známý jako imunitní trombocytopenie.
Stav zahrnuje krvácení vyvolané vyrážky, které se vyskytují v důsledku nízkého počtu destiček. Idiopatický znamená, že příčina není známa. K tomu může někdy dojít po infekci.
Tyto faktory mohou snížit počet krevních destiček ovlivněním produkce, skladování, použití nebo ničení krevních destiček.
Nízký počet destiček může nastat v důsledku:
Některé zdravotní stavy mohou také způsobit, že osoba má nízký počet destiček. Patří mezi ně:
Těhotenství může někdy způsobit, že se člověk vyvine mírnou trombocytopenii. Přesný důvod pro to není znám, ale zdá se, že je běžnější téměř doručení.
Různé látky mohou způsobit, že osoba má nízký počet destiček, včetně:
Pokud látka způsobuje nízký počet destiček osoby, může lékař naznačovat, že ji přestanou brát. To by mělo vrátit počet krevních destiček do normálu. Mezi léky na předpis, které mohou způsobit léky na předpis, které mohou způsobit trombocytopenii, patří léky na kole (OTC), patří:
Příznaky nízkého počtu krevních destiček se vyskytují pouze při vážně nízkých hladinách. Počet, který je jen o něco nižší než obvykle, nemusí způsobit příznaky. nazývá se Petechiae. moč nebo stolice. V těchto případech ITP je počet destiček obvykle pod 20 000/µl.
Krevní srážení je také známé jako hemostáza.
Kostní dřeň produkuje destičky a jsou přítomny v krvi a slezině člověka.
Pokud dojde k poškození stěny krevní cévy, nádoba vystavuje látku, která aktivuje krevní destičky. Aktivované destičky spouštějí další události, které přinášejí více krevních destiček, a krevní sraženina se začíná tvořit. To slouží k připojení jakéhokoli úniku.
Aktivované destičky také uvolňují lepkavé proteiny, které pomáhají vytvořit sraženinu. Protein známý jako fibrin tvoří síť vláken, která drží zástrčku dohromady. Technik provede tento test v laboratoři.
Normální počet destiček je 150 000–450 000 destiček/µl. Když je počet destiček nízký, tato koncentrace se snižuje. Počty destiček nesou riziko vážného krvácení:
Pro diagnostiku nízkého počtu destiček může lékař začít položením několika otázek a provedením fyzického vyšetření. Otázky mohou zahrnovat příznaky, rodinnou anamnézu a léky. Vyšetření posoudí vyrážky na kůži a modřiny. Lékař pravděpodobně provede další krevní testy současně. Test krevního nátěru, který zahrnuje při pohledu na krevní destičky pod mikroskopem
Existují dva Typy testů kostní dřeně: Aspirace kostní dřeně a biopsie kostní dřeně. Obě testy vyžadují, aby lékař použil jehlu, aby mohl prozkoumat vzorek kostní dřeně. Aspirace zahrnuje sběr malého množství tekutiny, zatímco biopsie zahrnuje sběr některé měkké tkáně. Léčba
Mírný nízký počet krevních destiček, které nevytvářejí příznaky, nemusí vyžadovat léčbu.
Pro počet destiček dostatečně nízký, aby způsobil fyzické účinky, lékař se přímo řeší. Existuje celá řada možných příčin. Léčba by mohla zahrnovat přepínání léků nebo pokus o vyřešení základního zdravotního stavu.
V závažných případech může být nutná transfúze krve. Lidé s extrémně závažnými nebo nouzovými prezentacemi nízkého počtu destiček mohou získat transfuzi krevních destiček. :
Každý, kdo zažívá neobvyklé příznaky nebo má jiné obavy, by o nich měl diskutovat s lékařem.
Destičky jsou buňky v krvi člověka, které hrají důležitou roli při srážení krve. Pomáhají tvořit krevní sraženiny, aby zastavili krvácení a uzdravení rány. To může vést k příznakům, jako je ztráta krve a modřiny. Látky, které mohou snížit počet destiček člověka, zahrnují některé léky, jedovaté látky, alkohol a chinin. Pokud jsou však příznaky příznaky, může být nutná léčba.
Léčba může zahrnovat přepínání léků, snížení expozice určitým látkám nebo ošetření základního zdravotního stavu, který způsobuje nízký počet destiček.
Lékařské zprávy dnes mají přísné pokyny pro získávání a čerpá pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařských časopisů a asociací. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .